Historie striptýzu

Striptýz a starověké Řecko

Striptýz je součást tanečního umění, které je známé už starověku. Nástupem křesťanství v Evropě nadešel rozmach striptýzu a celkově nahoty a to i na veřejnosti. Dokladem toho jsou starověké obrazy obnažujících se postav (z větší části žen) před zástupem dalších lidí.

Moderní striptýz

Boj o hezčí tělo mezi dívkami Na pařížském náměstí Pigalle v roce 1883 se stal základem moderního striptýzu, kdy jedna z dívek vyskočila na podiu a začala si doslova rvát své vlastní oblečení, aby ukázala svou nahotu publiku. Přihlížejícímu pánskému publiku se vystoupení natolik líbilo, že za dívku zaplatili také pokutu, kterou za své svérázné chování dostala. Mezi prvotní organizované striptýzové vystoupení patří vystoupení taneče Moulin Rouge v Pařiži. Vrcholem začátky éry striptýzu se dá přisoudit první světová válka, kdy se tak mohl díky vojákům, kteří si odváželi dívky z různých podniků domů a pomohli tak rozšířit striptýz do celého moderního světa.

Nesmíme však zapomínat na to, že striptýz byl zejména promyšleným trikem na diváky, kdy se dívky úplně nesvlékali jako je tomu dnes a měli tak na diváka připarvené promyšlenou show. Odtud také pochází anglický výraz striptease, kromě jiných překladů jakými jsou “svléci se” nebo “oloupat” to znamená také “škádlit” či “dráždit”. V posledních letech či desetiletí se s nástupem televize a internetu rozšířil do všech koutů naší planety a do každé domácnosti, slávu zažil obzvláště filmem Striptýz v podání herečky Demi Moore.

Dělení striptýzu

Kontaktní striptýz - Nejoblíbenější a také nejžádanější striptýzové vystoupení, kdy dochází k přímému kontaktu mezi vystupujícím a účinkujícím z publika nebo celým publikem

Bezkontaktní striptýz - Většinou na veřejnosti předváděný striptýz, u kterého nedochází ke kontaktu s další osobou

Duo striptýz - Jak už název napovídá jedná se o vystoupení alespoň dvou různých účastníků, zajímavostí je že se může jednat o dvě dívky nebo dívku a muže

Americký striptýz - Decentní striptýzové vystoupení při kterém nedochází ke kompletnímu svlečení, ale striptér nebo striptérka si nechává část svého oblečení nebo spodního prádla.